Академічна доброчесність – це якісна школа, яка працює на користь кожної дитини та людини. 

15 вересня в Українському кризовому медіа-центрі відбулася презентація “Академічна доброчесність в середній освіті: методичні рекомендації”. Методичні рекомендації були створені проєктом “Ініціатива академічної доброчесності та якості освіти” у співпраці з аналітичним центром “ОсвітАналітика”, та запрошеними експертами та експертками. 

Учасниками презентації були:

  • Скотт Вітмор – помічник аташе з питань культури Посольства США в Україні,
  • Катерина Костогриз – координаторка проєкту “Ініціатива академічної доброчесності та якості освіти”, 
  • Євген Ніколаєвкандидат економічних наук, експерт аналітичного центру “ОсвітАналітика”, упорядник методичних рекомендацій, 
  • Іван Юрійчук директор департаменту акредитації та моніторингу Державної служби якості освіти, 
  • Юлія Боловацькакандидатка педагогічних наук, головна спеціалістка сектору роботи з експертами управління Державної служби якості освіти України у Полтавській області, 
  • Юлія Бреус – кандидатка психологічних наук, завідувачка навчально-наукового центру розвитку персоналу та лідерства Київського університету ім. Бориса Грінченка, 
  • Любов Терехова – кандидатка філософських наук, завідувачка лабораторії інноваційного змісту освіти Національного центру “Мала академія наук України”.  

Скотт Вітмор, який підключився до трансляції, відкрив захід вітальним словом, наголошуючи, що академічна доброчесність у школах є запорукою кращого майбутнього. “Учні шкіл завтра стануть студентами університетів, виховання у них принципів доброчесності має бути невід’ємною частиною освітнього процесу”. 

До вітального слова також долучився директор департаменту акредитації та моніторингу Державної служби якості освіти Іван Юрійчук: “Це питання, цей принцип проходить такою наскрізною червоною ниткою через всі наші процедури: чи то інституційний аудит закладів освіти, чи то сертифікація вчителів.  Одним з наріжних каменів для цих процедур, для їхнього створення були питання академічної доброчесності. І для реалізації усіх цих принципів, ми завжди мали гарних партнерів”. 

Державна служба якості освіти є одним із головних партнерів проєкту “Ініціативи академічної доброчесності та якості освіти” (Academic IQ), тому Катерина Костогриз, координаторка проєкту подякувала Державній службі за плідну співпрацю в рамках проєкту Academic IQ, підкресливши важливу роль Державної служби у моніторингу якості освіти в середній школі, а також інституційній підтримці, що Служба надає закладам для розбудови внутрішньої системи якості освіти. 

Як зазначила координаторка проєкту Катерина Костогриз,  підготовка методичних рекомендацій була важливим компонентом проєкту: “Створюючи ці методичні рекомендації, ми мали на меті дати,не тільки якісь теоретичні підходи, а також показати, як на практичному рівні втілювати та формувати цю культуру, щоб це була допомога, певний інструментарій, як шкільній адміністрації, зокрема директорам,  так і викладачам”

На презентації кожен із авторів поділився досвідом написання свого розділу і власними думками щодо питань академічної доброчесності. Упорядник методичних рекомендацій Євген Ніколаєв також зазначив, що ці рекомендації – це той інструмент, який пояснює, що таке доброчесність та як підтримувати учнів на шляху до їхнього майбутнього успіху. Також Євген Ніколаєв окремо сфокусував свою увагу на важливій темі, яка впливає на академічну доброчесність, – оцінюванні.

Юлія Боловацька, одна із авторок методичних рекомендації, розказала про те, що таке академічна доброчесність і як вона впливає на якість освіти в школах. Пані Юлія також поділилась, тим що для неї є академічна доброчесність, – успіх, якість, толерантність, це правило роботи правильно, в будь-якому випадку. Також Юлія Боловацька як представниця Державної служби якості освіти, розказала про інституційний аудит та про сертифікацію вчителів, та яку роль в цих процесах відіграє академічна доброчесність. 

“Академічна доброчесність – це про послідовність та про комплексність. Немає готових рішень, як сформувати академічну доброчесність в учнях. Це і наш приклад, і приклад батьків і приклад викладачів, приклад однолітків. Це ті кейси, що вони бачать навколо, і з чого треба починати – з роз`яснення”, – зазначила одна із авторок Юлія Бреус. 

Про те, як вчителям втілювати принципи академічної доброчесності, як розуміти порушення академічної доброчесності, і стати носіями академічної доброчесності розповіла Любов Терехова. Пані Любов є завідувачкою лабораторії інноваційного змісту освіти Національного центру “Мала академія наук України”, і тому зі свого досвіду вона також розповіла про те, як можна формувати культуру академічного письма в учнів та мотивувати до самостійного проведення дослідницьких робіт. 

Методичні рекомендації опубліковані на сайті  проєкту Academic IQ та  доступні за покликанням.

Запис презентації можна переглянути за покликанням: https://www.youtube.com/watch?v=1Ny74DQOoOs