21 жовтня відбулася прес-конференція з нагоди презентації нового проєкту Американських Рад з міжнародної освіти «Ініціатива академічної доброчесності та якості освіти» (Academic Integrity and Quality Initiative – Academic IQ).  Початку цього проєкту передували успішне адміністрування Американськими Радами Проєкту сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP (2016-2019) та Проєкту формування академічної доброчесності в школах – SAISS (2017-2019). Проєкт Academic IQ спрямований на інституціоналізацію принципів академічної доброчесності в системи середньої та вищої освіти України.

Учасниками прес-конференції були:

  • Андрій Вітренко – заступник Міністра освіти і науки України
  • Сергій Квіт – Голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти,
  • Скотт Вітмор – Заступник аташе з питань культури Посольства США в Україні,
  • Іван Юрійчук – Директор директорату акредитації та моніторингу Державної служби якості освіти.
  • Ярема Бачинський – Директор в Україні Американських Рад з міжнародної освіти,
  • Яна Чапайло – менеджерка проєкту «Ініціатива академічної доброчесності та якості освіти» (Academic IQ), Американські Ради з міжнародної освіти.

У межах першого компоненту проєкту Американські Ради працюватимуть із центрами внутрішнього забезпечення якості освіти /їх структурними відповідниками. «Ми багато часу проводили у відрядженнях, спілкуючись зі студентами та викладачами,  учнями та вчителями. Також, провели дослідження стану академічної доброчесності у закладах вищої освіти та фокус-групові дослідження з батьками та вчителями. Нам стало безумовно очевидно, що не можливо побудувати академічно доброчесне освітня середовище, якщо практики забезпечення якості освіти суперечать принципам академічної доброчесності», – зазначила Яна Чапайло, менеджерка проєкту, під час конференції.

Модель першого компоненту проєкту  – співпраця з 60 центрам внутрішнього забезпечення якості освіти/їх структурними відповідниками. Американські Ради нададуть їм інструментри для внутрішнього інституційного аналізу та відповідний технічний супровід. «Отримавши ці дані, команди університетів навчаться їх аналізувати та робити конкретні висновки, які стосуються саме їхнього закладу вищої освіти та саме їхніх студентів та викладачів», – зазначила Яна Чапайло.

«Дуже важливо, що заклади вищої освіти стимулюються до створення власних політик у сфері академічної доброчесності, власних документів, кодексів етики, курсів академічного письма і так далі. Всі ці речі важать набагато більше для розвитку культури академічної доброчесності, ніж покарання за порушення», – наголосив Голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Сергій Квіт. Набір університетів триватиме до 2 листопада, а ознайомитися детільніше та заповнити форму участі університети можуть тут https://academiq.org.ua/novyny/pryjom-zayavok-dlya-uchasti-v-proyekti-initsiatyva-akademichnoyi-dobrochesnosti-ta-yakosti-osvity-academic-iq/

У межах другого компоненту Американські Ради працюватимуть над розробкою єдиного системного підходу для реалізації законодавчих ініціатив та вимог щодо академічної доброчесності в університетах. Американські Ради спільно з консультантами Міжнародного центру з академічної доброчесності, а також іншими міжнародними та українськими експертами нададуть підтримку та навчання Комітету з етики НАЗЯВО, а також Комітету з акредитації для розвитку спроможності та експертності у сфері академічної доброчесності.

У третьому компоненті Американські Ради працюватимуть з педагогічними та науково-педагогічними працівниками – допомагатимуть їм інтегрувати академічну доброчесність у освітні програми. Для цього Американські Ради створять для них спеціальний онлайн-курс.

У межах проєкту Американські Ради також продовжать працювати із середньою освітою. Американські Ради нададуть вчителям додаткові інструментами, поради з методик викладання та методології для сприяння академічній доброчесності. Також, спільно з Державною службою якості освіти Американські Ради працюватимуть над компонентом академічної доброчесності як критерієм інституційного аудиту, доповнять академічну доброчеснісь як критерій у «Абетці для директора», та як інструмент –  для експертів Державної служби якості.

Зазначимо, що 21 жовтня є Міжнародним днем академічної доброчесності. Україна вперше бере участь у святкуванні. Після закріплення принципів академічної доброчесності на законодавчому рівні, академічна культура почала повільно й систематично змінюватися.

«Ми ставимо перед собою амбітну і дуже відповідальну мету, – допомогти розвиткові якісної освіти в Україні. Американські Ради мають тривалий і успішний досвід впровадження проєктів технічної підтримки реформи освіти в Україні.  Тож спільно з партнерами і освітянською спільнотою, переконана, ми зможемо досягти цієї мети», – наголосила Яна Чапайло.

Проєкт «Ініціатива академічної доброчесності та якості освіти» реалізується за сприяння Посольства США в Україні та підтримки Міністерства освіти і науки України і Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.

Матеріал підготували Анастасія Сидорук та Євгенія Москалевич, фото – прес-центр “Укрінформ”.