Упродовж 2019 року Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP не сидів на місці. Відрядження Україною, співпраця з Корпусом Миру, робота з українськими та закордонними експертами, співпрацю з мережею EdCamp – це ще не все. Академічна доброчесність залишається у фокусі Міністерства освіти і науки України, її важливість декларує Національне агентство із забезпечення якості освіти та  Державна служба якості освіти. Нам рідко буває нудно, ми часто засинаємо на одному краю країни, а прокидаємось – уже на іншому. Незмінною залишається ціль. Ми гуртуємо критичну більшість суспільства у тому, що навчатися і навчати доброчесно – запорука успіху і справедливості. Про найважливіші події року, що минає, підсумовуємо у статті.

Онлайн-курс «Академічна доброчесність для вчителів»

У фокусі заходів Проекту SAIUP були і залишаються вчителі.  Ми намагаємося забезпечити освітян необхідною інформацією про доброчесність. Упродовж останніх трьох років запрошували експертів, ділилися досвідом, шукали цікаві ресурси для школярів та педагогів. Після такої вервечки різноманітних заходів працювали над об’єднанням усіх матеріалів. Ідея створити онлайн-курс допомогла зосередити разом найкраще зі зробленого. Онлайн-курс «Академічна доброчесність для вчителів» на платформі EdEra, який стартував у вересні 2019 року,- результат такої роботи. Станом на грудень 2019 року (за 4 місяці існування курсу), на курс «Академічна доброчесність для вчителів» зареєструвалися більше 10 000 освітян. Успішно завершили курс і отримали сертифікати більше 6 000. Ми пишаємося цим досягненням, читаємо відгуки та аналізуємо, що варто поліпшити і додати на майбутнє. Уже зараз щиро тішимося, що українське вчительство отримало можливість здобути якісні знання, а Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP – принести користь спільноті.

Зареєструватися на онлайн-курс можна тут

Сучасні методики викладання – тренінги для викладачів ЗВО

Академічна доброчесність – поняття, конкретно визначене Законом «Про освіту», проте концептуально – досить широке. У своїй роботі ми опираємося дані, зібрані опитуваннями та дослідженнями. Повторне дослідження «Мотивація студентів до навчання як визначальна умова академічної доброчесності»(результати представили у травні 2019 року) показало ось що. У викладачів, які застосовують сучасні методики викладання, оновлюють інформацію, застосовують елементи змішаного навчання тощо, студенти списують та плагіюють менше. Пояснення –  мотивація навчатися значно вища. Аби допомогти викладачам бути «на хвилі» трендів викладання, до співпраці з Проектом SAIUP долучилася Людмила Криворучка. Вона – очільниця Докторської школи ім. Родини Юхименків НаУКМА, кандидатка філософських наук та натхненниця викладачів.

Людмила Криворучка розробила програму тренінгу «Планування курсу і розробка навчальних подій як інструменти запобігання порушень академічної доброчесності і підвищення академічної культури». З тренінгом відвідала п’ять університетів-учасників Проекту SAIUP. Викладачі університетів Тернополя, Луцька, Чернівців, Києва і Харкова отримали можливість впродовж двох днів працювати над оновленням власних навчальних планів. Викладання за такими планами стимулювали студентів навчатися доброчесно та усвідомлено. Сподіваємося не втратити підтримку колег і у 2020 році продовжити започатковану ініціативу.

Конференція «Академічна доброчесність: практичний вимір»

11-12 квітня 2019 року в Україні вперше провели міжнародну конференцію з академічної доброчесності «Академічна доброчесність: практичний вимір». Конференція підвела підсумки напрацьованого в Україні за роки незалежності у контексті академічної доброчесності. Вона також відкрила освітянам України відомих міжнародних експертів та експерток з освіти. Виступила Тріша Бертрам Галлант, представниця наглядової ради Міжнародного центру академічної доброчесності (Канада, США), Енн Доморад, старша керуюча закордонними представництвами та програмами Американських Рад з міжнародної освіти (США), та Кетрін Нантц, очільниця економічного факультету університету Ферфілд (США). Приймав конференцію Національний університет «Києво-Могилянська академія» – незмінний партнер Проекту SAIUP і Американських Рад з міжнародної освіти. Теми доповідей стосувалися різноманітних питань. Якість вищої освіти, академічна доброчесність у реформування системи освіти, методики викладання, мотивація здобувачів, складнощі ЗВО через розвиток інтернет-технологій. У конференції взяли участь більше 300 представників освіти України, а онлайн-трансляція ключових доповідачів доступна на YouTube Проекту SAIUP. 

Матеріали конференції зібрані тут.

Доброчесність, академічне письмо англійською та інтерактивні технології викладання

Доброю традицією Проекту SAIUP стало приймати експерта з англійської мови від Регіонального офісу англійської мови Посольства США. Цьогоріч в Україну вже втретє приїжджав Роберт А. Коте. Він – доктор філософії з вивчення та викладання другої мови (SLAT) Університету Арізони, директор програми з вдосконалення навичок письма (WSIP). Викладачі Чернівців, Києва і Запоріжжя взяли участь у дводенних тренінгах, програму яких розробляли спеціально для України. Теми стосувалися уникнення плагіату при написанні академічних робіт, формування академічної культури в студентів та учнів, стилів цитування, написання резюме та мотиваційних листів.

Окрім роботи з викладачами закладів вищої освіти, Роберт А.Коте вперше цьогоріч працював із вчителями англійської мови. Вчителі ознайомилися з принципами роботи учнів у школах Сполучених Штатів, елементами системи оцінювання у середній освіті США. Важливими стали креативні методики викладання англійської мови як іноземної. Особливу цікавість аудиторії викликали практичні поради та зразки творчих робіт. Роберт А.Коте привіз із собою в Україну та демонстрував на заняттях для українських вчителів роботи своїх учнів.

Тренінг у Запоріжжі отримав неочікувано приємне продовження співпраці: одна з учасниць отримала фінансування від Посольства США у форматі малих грантів. Уже в березні 2020 року Роберт А.Коте проводитиме в Запоріжжі заняття для вчителів та викладачів регіону з методик викладання англійської як іноземної.

Участь у міжнародній конференції Міжнародного центру з академічної доброчесності у Новому Орлеані, США

Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP напрацював продуктивне партнерство з колегами зі США – Міжнародним центром з академічної доброчесності. У 2019 році Проект SAIUP на конференції, яка проходила в Новому Орлеані, США представляла спеціалістка Проекту Марта Томахів, консультантка Проекту SAIUP, очільниця кафедри історії НаУКМА Наталя Шліхта. До них долучилась Енн Доморад, старша керуюча закордонними представництвами та програмами Американських Рад. На міжнародній арені колеги представили досягнення України. Презентували авторський курс «Академічна доброчесність та основи академічного письма», аналізували законодавчу базу та внутрішньонормативні документи ЗВО України. Наталя Шліхта виступила з доповіддю «Академічна доброчесність у середній освіті України: виклики у вихованні та викладанні для учнів». Марта Томахів представляла Україну на міжнародній панельній дискусії. Її колегами у розмові стали репрезентанти з Австралії, Чілі та Індонезії.

Розвиваємо мережу партнерів: програма «Студенти – Учням», співпраця з волонтерами Корпусу Миру

Продовженням іще однієї ініціативи Проекту сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP цьогоріч було залучення студентів до презентацій для учнів середніх шкіл України. Студенти – активісти 15 університетів-учасників Проекту SAIUP спілкувалися зі школярами та вчителями, ділилися враженнями від навчання та пояснювали, чому доброчесність в школі впливає на якість здобуття освіти в університеті. Цікаво, що учні перевершили очікування студентів, ділилися креативними ідеями та планами щодо вибору майбутньої професії. Професійна орієнтація та вибір закладу для навчання після закінчення школи часто ставали предметом обговорення. Вчителі, активно долучаючись до обговорення академічної доброчесності, переймали ідеї від колег-викладачів, також ділилися враженнями від прослуховування курсу «Академічна доброчесність для вчителів».

Неабияку допомогу у поширенні ідей академічної доброчесності надають волонтери Корпусу Миру. Співпраця з ними на педагогічних конференціях та семінарах типу Camp LEAD стала чудовим майданчиком для обміну ідеями, збагачення досвідом з питань методик викладання, форматів та критеріїв оцінювання, а самі волонтери ініціюють методичні години та дискусії щодо академічної доброчесності у школах, де працюють.

EdCamp Україна

Неймовірної важливості для нас цьогоріч набула співпраця з новими партнерами. EdCamp Ukraine – це (не)конференції для професійного зростання шкільних педагогів. (Не)конференції є майданчиком для всіх «білих ворон» (як називають себе часто учасники і учасниці). Освітянки і освітяни України зустрічаються на цих майданчиках, аби познайомитися (або побачити уже добре знайомі обличчя), обмінятися досвідом, поговорити та послухати про щось цікаве. Доєднавшись до презентантів і презентанток на регіональних (не)конференціях, команда SAIUP відвідала більше 20 семінарів по всій країні. Ми почули неймовірні історії, самі часто надихалися спікерками і спікерами (серед яких, зокрема, в Харкові в Українській академії лідерства, що приймала захід, був відомий історик і публіцист Ярослав Грицак). Презентації з теми «Академічна доброчесність» відвідували усі зацікавлені учасники, також ділилися з нами своїми враженнями від заходів і матеріалів. П’ята національна (не)конференція для шкільних педагогів, що відбувалась 7-9 липня 2019 року в Харкові, на якій було представлено Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP, стала підсумком такого вдалого партнерства. Щиро сподіваємося, що наступний рік принесе не менше захоплюючих подій і обговорень, де академічна доброчесність не залишиться осторонь.

ІІІ Всеукраїнський студентсько-учнівський конкурс соціальної відеореклами «Чесність починається з тебе»

2019 рік завершився не менш динамічно, ніж розпочався. 17 грудня 2019 року Проект сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP нагороджував учнів та студентів, які перемогли у ІІІ Всеукраїнському студентсько-учнівському конкурсі соціальної відеореклами «Чесність починається з тебе». Конкурс уже став хорошою традицією для Проекту SAIUP і партнерів. Три роки поспіль він відбувається за підтримки Посольства США в Україні та у партнерстві із Міністерством освіти і науки України, Проектом «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «Взаємодія» (SACCI) (Management Systems International, Inc., a Tetra Tech Company, USAID Contractor), Компанією «Антиплагіат» та Могилянською школою журналістики.

Загалом, за три роки проведення Конкурсу до нас надійшли 597 проекти з усієї України, над якими працювали близько 1800 учасників, 320 тис. переглядів на Youtube-каналі та 4,8 тисяч годин переглядів (статистику збирали командою Проекту). Цього року ми отримали 183 відеороботи, над якими загалом працювали близько 550 учасників/членів конкурсних команд, лише за два тижні голосування за відео переможців номінації «Приз глядацьких симпатій» відео отримали 93 тисячі переглядів на YouTube-каналі Проекту SAIUP.

Церемонія нагородження традиційно показала, що українське учнівство і студентство дуже добре розуміється на тому, що таке «академічна доброчесність», і чому про неї важливо говорити, писати, знімати відео та дискутувати. Завжди радісно від того, що студентські та учнівські колективи приїжджають зі своїми ідейними ініціаторами та ініціаторками, натхненниками і натхненницями – вчителями та викладачами. Такі творчі тандеми не лишають осторонь нікого з партнерів Конкурсу, тож цьогоріч переможців особисто вітали аташе з питань культури посольства США в Україні Шон О’Хара, директор Американських Рад в Україні Ярема Бачинський, керівник Unicheck Україна Андрій Сідляренко, Освітній омбудсмен Сергій Горбачов, представники Міністерства освіти і науки України та Міністерства культури, молоді та спорту України.

На завершення

2019 рік став для Проекту сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP роком підведення підсумків, розвитку мережі друзів та партнерів, а також – роком нових горизонтів та планів на майбутнє. Уже зараз українські педагоги мають можливість проходити онлайн-курс «Академічна доброчесність для вчителів», а викладачі ЗВО – викладати курс «Основи академічного письма та доброчесності». Університети та заклади середньої освіти працюють над створення Кодексів доброчесності та Етичних комісій. ДСЯО та НАЗЯВО аналізуватимуть, на скільки результативними є такі починання. Нам залишається створювати ще більше матеріалів, які б допомагали українським освітянам ставати ще майстернішими, а здобувачам освіти – відповідальнішими у навчанні. Академічна доброчесність не закінчується. Це динамічна особливість якісного освітнього процесу. А доброчесна освіта, як ми добре засвоїли, це наше доброчесне майбутнє.

Статтю підготувала Яна Чапайло, спеціалістка Проекту сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP